Contacteer ons info@paracycling.eu

Classification schedule

CLASSIFICATION SCHEDULE (PI)

PI CLASSIFICATION SCHEDULE

Note:

  • Athletes must arrive at the classification venue at least 15 minutes ahead of their scheduled
    ​evaluation session.
  • Due to the high classification needs only Athletes with Sport Class Status (submitted MDF 4 weeks
    before classification Evaluation) have been allocated a classification Evaluation Slot.
  • The times are set to accommodate Athletes who require classification travelling from Corridonia
    therefore no requests to change the date or time of an evaluation session will be accepted.

    Athletes who did not submit MDF and those who do not attend their evaluation session at the
    scheduled time will not be eligible to compete.

Location: Holiday Club Vayamundo, Official Hotel.

Contact: classification@uci.ch

Classification on 13.05.2019

Time Panel Country Full Name Gender UCI ID Sport
Class
Status Notes
08:30   GBR TOWNSEND Joseph M 10019380277       H4      N  
    BEL HOSSELET Catheline W 10089809149 C5 N  
09:00   GBR VAN GASS Jaco M 10009368867 C4 R  
    BEL VAN LOOY Christophe M 10055886633 H3 N  
10:00   GBR TAYLOR Ryan  M 10093387540 C2 N  
    BEL FREDRIKSSON Bjorn M 10062802733 C2 FRD2019  
10:30   GBR PRICE Simon M 10008436556 C2 R  
    BEL THOMANNE Thibaud M 10080285365 C2 FRD2019  
11:00                
11:10   GBR ROBERTSON Matthew  M 10023929072 C2 FRD2019  
    BEL KRIECKEMANS Dirk M 10091467647 T2 N  
11:40    GBR STONE David  M 10008440903 T2 R  
    BEL CLINCKE Louis M 10080303856 C4 FRD2019  
12:10   GBR JONES Luke  M 10018766551 H3 FRD2019  
    GBR MURPHY David M 10019315310 C5 FRD2018  
12:40  Lunch
 
13:40    CZE KOVAR Pavel  M 10063464757 H1 N  
    NED DE VAAN Laura W 10008465858 NE    
14:10   NOR TANGEN Suzanna W 10062820820 H4 FRD2019  
    NED VAN DEN BROEK Andrea W 10093581035 C2 N  
14:40    NZL MCCALLUM Hamish  M 10082591541 C3 N  
    NED ALBERS Chiel  M 10053197309 H4 N  
15:10   NZ MEAD Rory M 10059646795 H2 FRD2019  
    NED HELWEG Melanie M 10057470460 H4 R  
15:40    NZL MALZBENDER Eltje W 10022153063 T2 R  
    RSA PARKIN Charl  M 10089809957 C1 N  
16:10      Tea Break          
16:20   SUI FANKHAUSER Nick M 10055482566 H3 N  
    SWE ÅBERG Martin M 10022566426 T2 FRD2019  
16:50   JPN FUKUI Kazuha M 10083071689 T2 N  
    SWE OHLQVIST Patrik M 10022500243 H2 FRD2019  
17:20   POL PYTLAK Dariusz M 10061952163 C4 FRD2019  
    SWE STAHL Kristoffer M 10061786253 C2 FRD2019  
17 :50   POL TURONEK Slawomir M 10080166440 C4 FRD2019  
    SWE               STRANDBERG Daniel               M 10022568446       C3       FRD2019  

 

​​Classification on 14.05.2019

Time Panel Country Full Name Gender UCI ID Sport
Class
Status Notes
08:30   GER LAWS Vanessa  W 10046152479 C5 N  
    FRA GAILLARD Christophe  M 10075745361 C4 N  
09:00   GER NOWKA Katharina W 10049991457 C2 N  
    FRA AMOSSE Stephane M 10024723260 C5 R  
10:00    GER PIJAHN Yvonne W 10015422879 H4 N  
    FRA NUNES Mathieu  M 10013398310 H3 N  
10:30    GER DREOCK-KASER Angelika W 10009920252 C4 R  
    FIN SEPPALA Janne M 10045876233 H3 N  
11:00     Tea Break           
11 :10   GER DURST Hans-Peter M 10008515974 T2 R  
    ITA COLOMBARI Diego  M 10009559837 H5 R  
11 :40    USA GAERTNER Travis M 10081257284 H4 FRD2019  
    ITA BOTTI Andrea M 10015807445 H4 N  
12:10    USA KENNEDY Ellie  W 10077736588 T2 N  
    ITA BARTOLOTTA Dario  M 10054951995 H3 N  
12:40 Lunch
 
13:40   FRA BOUZIANI Florian M 10083019755 C3 FRD2019  
    USA SCHUBLE Jennifer W 10006084409 C5 R  
14:10   AUS PETRICOLA Emily W 10060627610 C4 R  
    COL PEREA ARANGO Alejandro M 10035333545 C2 R  
14:40   AUS SCHURMANN Kaitlyn W 10072875575 C1 FRD2019  
    COL AYALA AYALA Nestor Javier M 10008494554 T2 R  
15:10   AUS JONES Stuart M 10072878710 T2 FRD2019  
    AUT STADLBAUER Christoph M 10012566433 H3 FRD2019  
15:40   AUS COOKE Carol  W 10008450704 T2 R  
    BRA MATUNAGA NASCIMENTO Adriano M 10071826864 T2 N  
16 :10     Tea Break          
16 :20   CZE TOVAREK Ondrej  M 10058794613 C3 FRD2019  
    BRA ALVES BUENO Telma Aparecida  W 10072047843 C5 FRD2019  
16:50    ESP ADANERO ALVAREZ Luis M 10011223587 H2 FRD2017  
    DEN KOEFOED Lykke W 10066701224 C4 FRD2019  
17 :20   ESP ARROYO ABENZA Juan Jose M 10058240602 H4 N  
    CZE HINDR Jiri M 10008499810 T1 R  
17 :50    ESP GARCIA-MARQUINA
​CASCALLANA Luis Migue
M 10011223991 H3 FRD2019  
    CZE                     DECKY Pavel                     M 10008499002        H3        R  

 

Classification on 15.05.2019

Time Panel Country Full name Gender UCI ID Sport Class Status Notes
08:00   POR COSTA Luis M 10008844360 H5 R  
    RSA COETZEE Gary  M 10011106177 C5 R  
08:30   POR OLIVEIRA Diogo M 10011226015 H3 R  
    USA PEACE Steven M 10008546084 T2 R  
09 :00   LUX FRATINI Luciano M 10009913077 H3 R  
    USA SEREDA Monica W 10049925072 T2 FRD2019  
10 :00   GER KORBER Manuel  M 10009653706 C3 FRD2019  
    CZE CHARVAT Zbynek  M 10008839613 T2 R  
10 :30   GER MERKLEIN Vico  M 10008519614 H4 R  
    COL VARGAS VILLANUEVA Carlos Andres M 10035394371 C5 R  
11 :00     Tea Break           
11 :10    COL MUNOZ MARIN Esneider M 10008496372 C3 R  
    COL CHAPARRO BAYONA Miguel Leonardo M 10035426404 H3 FRD2018  
11 :40    COL FLORIAN VALENCIA Juan Jose M 10061605488 C1 R  
    COL MARULANDA GRISALES Wilmar M 10008496170 C2 R  
12:10                 
                 
12:40                
                 
  Lunch
 
13:40 ADAPTATIONS APPLICATIONS